Idag är det mindre än två månader kvar tills vi flyttar, det tänker jag fira med ett peppinlägg bombat med bilder inför våren. Seriöst, vad är mer vår än 0 % jacka, glajjor och rosé? Tänkte väl.
I lördags vaknade vi upp till... trumvirvel... VÅR I STOCKHOLM! Japp, det låter helt galet för nu är det snöstorm igen. Men såhär såg det ut i alla fall. Yes, vem kan tro att det är mars? Jag drack kaffe och satt och lekte med Brookie. Han var otroligt intresserad av katterna som sprang nere i trädgården. Och ja, det var precis lika idylliskt som det ser ut. Klart slut!
Jag vet att det är slask och snö i omgångar fortfarande, men sanningen är att vädret inte rör mig i ryggen för fem sekunder. Just nu är ju livet jävla fint alltså. Här kommer varför. 5. Jag vann en yogabook häromveckan, en YOGABOOK! Och vad är en yogabook kanske du undrar? Jadu, det är typ drömmen för alla kreativa själar därute. Det är blandning mellan en surfplatta och en dator som innehåller ett tangentbord (håll i hatten nu) OCH EN RITPLATTA! Dvs, du kan rita rakt in i da
Alltså har det redan gått två veckor sen jag fyllde 30? Tydligen. Sanslöst vad tiden går snabbt när man blir äldre, hehe. Vill i alla fall passa på och tacka för allt fantastiskt jag fick på min födelsedag. Tack fina mamma & pappa för ert otroliga bidrag som kom väl till pass med flytt och allt, tack kära Michael för resan till New York (vi åker i vår!), tack fina Sofie för resan till Barcelona, tack underbara Natalie för resan till hemlig destination (spännande!), tack Frida
Alltså JISSES sicken vecka detta varit. Vi har köpt lägenhet! Och inte nog med det. Vi har lagt ut huset för försäljning, vilket betyder: storstädning, sortering (skämtar inte när jag säger att vi slängt 22 kubik av grejer) och styling, haft barnvecka, gått på konsert OCH jobbat 100 %. Jag fattar inte hur vi lyckades? Men: välkommen till vår nya lägenhet. Hej hej 94 kvm i Gullmars/Årsta, från och med den 12 maj hittar du oss här.